Raskusjõud
Raskusjõud on gravitatsioonijõud, millega Maa ja teised planeedid tõmbavad nendest palju väiksemaid ja lähedal asuvaid kehi oma keskme poole.
Raskusjõud mõjub kõigile Maa pinna lähedal olevatele kehadele, kuid erinevaid kehi tõmmatakse külge erineva jõuga. Gravitatsioonijõu üldvalem ütleb, et
.
Siin on kaugus kehade vahel, ja on kehade massid, on gravitatsioonikonstant.
Maa pinna lähedal mõjuva raskusjõu arvutamisel võetakse massiks Maa mass, on selle lähedal asuva keha mass. Kauguse võib sageli lugeda võrdseks Maa raadiusega = 6400 km. Seda tohib teha siis, kui keha on maapinnal või selle kaugus Maast on palju väiksem kui Maa raadius.
Lihtne on näidata, et raskusjõudu saab arvutada ka lihtsama valemiga, keha massi ja raskuskiirenduse kaudu:
.
Kuna gravitatsioonijõu mõjul saadav kiirendus
,
siis saamegi
Raskusjõu mõjul muudavad kehad oma liikumise kiirust. Kui lasta käest lahti mingi keha, siis kukub see maapinnale. Seejuures suureneb keha kiirus langemisel pidevalt. Kui visata keha üles, siis raskusjõu mõjul keha kiirus pidevalt väheneb. Keha saavutab oma tõusu kõrgeima punkti ning hakkab siis langema tagasi maa poole. Raskusjõud võib põhjustada ka kehade deformeerumise: selle mõjul vajuvad juhtmed looka ja painduvad nisukõrred. Kõik Maal elavad organismid on kohastunud pidevalt toimiva raskusjõuga.
INGLISKEELSED TERMINID
raskusjõud – force of gravity