MÜ15. Maapinnaga nurga all tulistatud mürsk
Ülesanne. Kahurist tulistatakse välja mürsk, mille algkiirus on 750 m/s. Nurk kahuritoru ja maapinna vahel on 45 kraadi. Leida, kui kaugel asuvat sihtmärki mürsk tabab (kaugus s) ning milline on mürsu maksimaalne kõrgus kahuritorust lennu ajal (kõrgus h). Õhutakistust ei arvestata.
Lahendus. Esmalt paneme kirja andmed. Kuna antud ülesandes on vertikaalsuunas olemas algkiirus ning kiirendus ja nad on erineva suunaga, siis tuleb nad tähistada erineva märgiga – üks positiivne, teine negatiivne. Ei ole oluline, kumb on kumma märgiga – ütleme näiteks, et algkiirus on positiivne ning seega kiirendus negatiivne.
Antud:
Vertikaalsuunalist ja horisontaalsuunalist liikumist võib käsitleda teineteisest sõltumatult, eraldi. Horisontaalsuunalisel liikumisel on teatud algkiirus ja kiirendus ning vertikaalsuunalisel liikumisel võivad olla hoopis teistsugused algkiirus ja kiirendus. Kui mürsk lõpuks maha kukub, siis mõlemal liikumise sihil peab sama olema vaid liikumiseks kulunud aeg.
Seega vaatleme alustuseks vertikaalsuunalist liikumist, sest sealt saame teada liikumiseks kulunud aja. Miks just vertikaalsuunalisest liikumisest? Sest teame, et vertikaalsuunalise liikumise korral jõuab mürsk lõpuks tagasi samale kõrgusele, kust ta alustas, seega mürsu kõrgus liikumise lõppedes on 0.
Algkiiruse vertikaalne osa on .
Mürsk lendab 108,2 sekundit.
Mürsk on saavutanud oma suurima kõrguse ajahetkel, kui vertikaalsuunaline kiirus on 0. Ehk siis kõrguse tuletis on 0: h’=0.
Matemaatiliselt leidsime selle, mis tundub ka intuitiivselt loogiline – mürsu suurim kõrgus saabub siis, kui läbitud on täpselt pool lennuajast. Selle aja läbimisel on mürsu kõrgus:
Nüüd vaatleme horisontaalsuunalist liikumist. Horisontaalsuunas kiirendust ei ole. Seega horisontaalsuunas toimub ühtlase kiirusega liikumine. See liikumine saab toimuda 108,2 sekundit (selle ajaga tabab mürsk sihtmärki). Algkiiruse horisontaalne osa on .
VASTUS: Mürsk tõuseb u. 14,35 km kõrgusele ning lendab u. 57,38 km kaugusele.